Gürcistan için atletizm rekorları listesi (ülke) - List of records in athletics for Georgia (country)
Aşağıdakiler atletizmde ulusal rekorlardır. Gürcistan tarafından tutulan Gürcistan Atletizm Federasyonu.
Dış mekan
Tabloların anahtarı: Onay bekleniyor Gürcistan Atletizm Federasyonu tarafından tutulmayan kayıt
ht = el zamanlaması
A = yükseklikten etkilenir
# = federasyon ve / veya IAAF tarafından resmi olarak onaylanmadı
Erkekler
Etkinlik | Kayıt | Atlet | Tarih | Tanışın | Yer | Referans |
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | 10.35 (+1,5 m / sn) | Beşik Gotsiridze | 22 Mayıs 1987 | Tsakhkadzor, Sovyetler Birliği | ||
200 m | 20.59 (-1,1 m / sn) | Beşik Gotsiridze | 15 Ağustos 1987 | Moskova, Sovyetler Birliği | ||
400 m | 45.86 | Alif Aliyev | 28 Ağustos 1983 | Kiev, Sovyetler Birliği | ||
800 m | 1: 49,6 (ht) | Anatoliy Nekrasov | 14 Temmuz 1979 | Tiflis, Sovyetler Birliği | ||
1500 m | 3: 42,4 (ht) | Mikhail Shapovalov | 28 Temmuz 1979 | Moskova, Sovyetler Birliği | ||
3000 m | 7:56.10 | Oleg Strizhakov | 9 Haziran 1984 | Soçi, Sovyetler Birliği | ||
5000 m | 13:30.88 | Oleg Strizhakov | 23 Haziran 1984 | Kiev, Sovyetler Birliği | ||
10000 m | 28:16.15 | Oleg Strizhakov | 25 Temmuz 1990 | Şerefiye Oyunları | Seattle, Amerika Birleşik Devletleri | |
Yarı maraton | 1:01:31 | Oleg Strizhakov | 4 Ekim 1992 | Montbéliard, Fransa | ||
Antalya 25 km (yol) | 1:20:05+ | Daviti Kharazishvili | 27 Eylül 2015 | Berlin Maratonu | Berlin, Almanya | [1] |
Antalya 30 km (yol) | 1:36:03+ | Daviti Kharazishvili | 27 Eylül 2015 | Berlin Maratonu | Berlin, Almanya | [2] |
Maraton | 2:16:17 | Daviti Kharazishvili | 27 Eylül 2015 | Berlin Maratonu | Berlin, Almanya | [3] |
110 m engelli | 13,58 (+1,8 m / sn) | David Ilariani | 15 Haziran 2012 | Sliven, Bulgaristan | [4] | |
400 m engelli | 51.40 | Arkadiy Bronnikov | 18 Mayıs 1986 | Soçi, Sovyetler Birliği | ||
3000 m engelli | 8: 28,0 (ht) | Sergey Skripka | 11 Haziran 1977 | Moskova, Sovyetler Birliği | ||
Yüksek atlayış | 2.26 m | Zurab Gogochuri | 16 Haziran 2012 | Tiflis, Gürcistan | ||
Sırıkla atlama | 5.30 m | Sergey Amosov | 17 Temmuz 1983 | Kharkov, Sovyetler Birliği | ||
Uzun atlama | 8.12 m (+1,7 m / sn)[5] | Boleslav Skhirtladze | 30 Mayıs 2012 | Tel Aviv, İsrail | [6] | |
Üçlü atlama | 17.44 m (-1,0 m / sn) | Viktor Saneyev | 17 Ekim 1972 | Sohum, Sovyetler Birliği | ||
Gülle atma | 20.40 m | Tariel Bitsadze | 27 Mayıs 1989 | Soçi, Sovyetler Birliği | ||
20.53 m # [7] | Benik Abramyan | 14 Mayıs 2016 | Artaşat, Ermenistan | |||
20.54 m # [8] | 24 Mayıs 2016 | Kazakistan Açık Kupası | Almatı, Kazakistan | [9] | ||
Disk atma | 63.10 m | Guram Gudashvili | 1 Eylül 1968 | Tiflis, Sovyetler Birliği | ||
Çekiç fırlatma | 78.12 m | Iosif Shaverdashvili | 29 Eylül 1991 | Tiflis, Sovyetler Birliği | ||
Cirit atma | 75,48 m | Ambrosi Matiashvili | 18 Temmuz 1990 | Moskova, Sovyetler Birliği | ||
Dekatlon | 7756 puan (ht) | Yuriy Dyachkov | 15–16 Haziran 1968 | Tiflis, Sovyetler Birliği | ||
10.8 (100 m), 7,40 m (uzun atlama), 15,70 m (gülle atma), 1,80 m (Yüksek atlayış), 51.2 (400 m) / 14.6 (110 m engelli), 47.20 m (discus), 4,40 m (sırıkla atlama), 59,40 m (cirit), 4:46.6 (1500 m) | ||||||
20 km yürüyüş (yol) | 1:26:23 | Maciej Rosiewicz | 20 Nisan 2013 | Zaniemyśl, Polonya | [10] | |
50 km yürüyüş (yol) | 3:57:28 [11] | Aleksandr Shcherbina | 17 Ekim 1965 | Alma Ata, Sovyetler Birliği | ||
4 × 100 m bayrak | 40.40 | Gürcistan SSR G. Bagashvili T. Chitadze B. Mekvabishili V. Ivanov | 29 Temmuz 1979 | Moskova, Sovyetler Birliği | ||
4 × 400 m bayrak | 3:10.8 | Gürcistan SSR S. Sarkisyan A. Andreyev T. Bakhtadze Y. Kozelskiy | 22 Ağustos 1967 | Taşkent, Sovyetler Birliği |
KADIN
Etkinlik | Kayıt | Atlet | Tarih | Tanışın | Yer | Referans |
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | 11.08 (0,0 m / sn) | Maia Azarashvili | 14 Ağustos 1988 | Kiev, Sovyetler Birliği | ||
200 m | 22.24 (+0,1 m / sn) | Maia Azarashvili | 16 Ağustos 1988 | Kiev, Sovyetler Birliği | ||
400 m | 52.13 | Maia Azarashvili | 11 Haziran 1988 | Kardeşler Znamensky Anıtı | Leningrad, Sovyetler Birliği | |
800 m | 2: 05,8 (ht) | Yelena Shapovalova | 12 Mayıs 1983 | Tiflis, Sovyetler Birliği | ||
1500 m | 4:13.84 | Yelena Shapovalova | 11 Haziran 1983 | Kardeşler Znamensky Anıtı | Moskova, Sovyetler Birliği | |
3000 m | 9:06.64 | Yelena Shapovalova | 18 Haziran 1983 | Moskova, Sovyetler Birliği | ||
5000 m | 16: 38,8 (ht) | Nana Gutanaidze | 18 Temmuz 2000 | Tiflis, Sovyetler Birliği | ||
15:49.39 | Valeriya Zhandarova | 16 Haziran 2018 | Carquefou, Fransa | |||
10000 m | ||||||
Maraton | ||||||
100 m engelli | 14.47 | Tamara Kidiashvili | 25 Temmuz 1979 | Moskova, Sovyetler Birliği | ||
400 m engelli | 58.20 | Zhorena Onyashvili | 11 Haziran 1983 | Moskova, Sovyetler Birliği | ||
3000 m engelli | 11:10.24 | Natia Gelashvili | 18 Haziran 2005 | Avrupa Kupası (2. Lig) | İstanbul, Türkiye | [12] |
Yüksek atlayış | 1.92 m | Valentyna Liashenko | 27 Haziran 2015 | Berdychiv, Ukrayna | ||
Sırıkla atlama | 3,10 m | Diana Zolothukina | 29 Temmuz 2015 | Tiflis, Gürcistan | ||
Uzun atlama | 6.25 m | Nadezhda Dvalishvili | 16 Mayıs 1954 | Tiflis, Sovyetler Birliği | ||
Liudmila Ievleva | 26 Temmuz 1960 | Kharkiv, Sovyetler Birliği | ||||
6.67 m # [13] | Maiko Gogoladze | 12 Mayıs 2012 | Sofya, Bulgaristan | [14] | ||
Üçlü atlama | 13.68 m (+0,2 m / sn) | Yuliya Dubina | 14 Temmuz 2006 | Kutaisi, Gürcistan | ||
14.03 m (+1,5 m / sn) # [15] | Yuliya Dubina | 2 Temmuz 2004 | Bakü Azerbaycan | |||
Gülle atma | 19.30 m | Aleksandra Abashidze | 9 Haziran 1984 | Kardeşler Znamensky Anıtı | Soçi, Sovyetler Birliği | |
Disk atma | 64.20 m | Natella Labadze | 8 Eylül 1980 | Dnepropetrovsk, Sovyetler Birliği | ||
Çekiç fırlatma | 62.16 m | Nino Tsikvadze | 15 Temmuz 2019 | Tiflis, Gürcistan [a] | ||
Cirit atma | 51.91 m | Maka Obolashvili | 8 Temmuz 2000 | Avrupa Kupası (2. Lig) | Banská Bystrica, Slovakya | |
Heptatlon | 5483 puan (ht) | Olga Vershinina | 15–16 Mayıs 1983 | Tiflis, Sovyetler Birliği | ||
14.5 (100 m engelli), 1,76 m (Yüksek atlayış), 12,70 m (gülle atma), 25.7 (200 m) / 6.01 m (uzun atlama), 31.00 m (cirit), 2:20.2 (800 m) | ||||||
20 km yürüyüş (yol) | ||||||
50 km yürüyüş (yol) | ||||||
4 × 100 m bayrak | 44.90 | Gürcistan SSR M. Aptsiauri Y. Golutvina Tamara Shanidze Maia Azarashvili | 16 Eylül 1986 | Spartakiad | Taşkent, Sovyetler Birliği | |
4 × 400 m bayrak | 3:39.4 | Gürcistan SSR Maia Azarashvili O. Mikhelidse L. Abramova Zhorena Onyashvili | 29 Mayıs 1983 | Tiflis, Sovyetler Birliği |
Kapalı
Erkekler
Etkinlik | Kayıt | Atlet | Tarih | Tanışın | Yer | Referans | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
60 m | 6.71 | Beşik Gotsiridze | 5 Şubat 1986 | Moskova, Sovyetler Birliği | |||||||||||||||
200 m | 21.13 | Beşik Gotsiridze | 11 Şubat 1988 | Volgograd, Sovyetler Birliği | |||||||||||||||
400 m | 48.07 | Endrik Zilbershtein | 4 Mart 2011 | Avrupa Şampiyonası | Paris, Fransa | [16] | |||||||||||||
47.84 | Mindia Endeladze | 8 Şubat 2020 | Gürcistan Şampiyonası | Tiflis, Gürcistan | [kaynak belirtilmeli ] | ||||||||||||||
800 m | 1:52.94 | Vladimir Baldin | 11 Şubat 1988 | Volgograd, Sovyetler Birliği | |||||||||||||||
1500 m | 3:50.82 | Oleg Khokhlov | 11 Şubat 1989 | Panevėžys, Sovyetler Birliği | |||||||||||||||
3000 m | 8:05.03 [b] | Oleg Strizhakov | 4 Mart 1990 | Chelyabinsk, Sovyetler Birliği | |||||||||||||||
8:25.79 | Daviti Kharazishvili | 16 Şubat 2019 | Balkan Şampiyonası | İstanbul, Türkiye | [17] | ||||||||||||||
60 m engelli | 7.66 | Anatoliy Moshiashvili | 10 Mart 1974 | Avrupa Şampiyonası | Gothenburg, İsveç | ||||||||||||||
Yüksek atlayış | 2.17 m | Zurab Gogochuri | 27 Şubat 2016 | Balkan Şampiyonası | İstanbul, Türkiye | [18] | |||||||||||||
Sırıkla atlama | 4.90 m | Gocha Chetkoshvili | 10 Şubat 1981 | Tiflis, Sovyetler Birliği | |||||||||||||||
Uzun atlama | 8.25 m [19] | Bachana Khorava | 7 Şubat 2016 | Gürcistan Kış Şampiyonası | Tiflis, Gürcistan | ||||||||||||||
Üçlü atlama | 17.16 m | Viktor Saneyev | 2 Şubat 1976 [c] | Moskova, Sovyetler Birliği | |||||||||||||||
17.16 m | Lasha Torgvaidze | 2 Şubat 2020 | Tiflis, Gürcistan | ||||||||||||||||
Gülle atma | 20.16 m | Giorgi Mujaridze | 2019 | Tiflis, Gürcistan | |||||||||||||||
20,27 m | Giorgi Mujaridze | 10 Mart 2019 | Šamorín, Slovakya | ||||||||||||||||
21.21 m | Giorgi Mujaridze | 8 Şubat 2020 | Tiflis, Gürcistan | ||||||||||||||||
Heptatlon | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||
5000 m yürüyüş | 22:58.06 | Elmar Uruşadze | 14 Ocak 2000 | Tiflis, Gürcistan | |||||||||||||||
4 × 400 m bayrak |
KADIN
Etkinlik | Kayıt | Atlet | Tarih | Tanışın | Yer | Referans |
---|---|---|---|---|---|---|
60 m | 7.27 | Maia Azarashvili | 11 Şubat 1994 | Mannheim, Almanya | ||
200 m | 23.07 | Maia Azarashvili | 5 Şubat 1995 | Sparkassen Kupası | Stuttgart, Almanya | |
400 m | 54.53 | Maia Azarashvili | 17 Şubat 1988 | Valencia, İspanya | ||
800 m | 2: 12,8 (ht) | Laila Tzintzalashvili | 27 Ocak 1979 | Kharkov, Sovyetler Birliği | ||
1500 m | 4: 37,6 (ht) | Laila Tzintzalashvili | 28 Ocak 1979 | Kharkov, Sovyetler Birliği | ||
3000 m | 8:55.04 | Tatyana Sychova | 19 Şubat 1982 | Moskova, Sovyetler Birliği | ||
60 m engelli | 8.21 | Olga Vershinina | 6 Mart 1982 | Ordzhonikidze, Sovyetler Birliği | ||
Yüksek atlayış | 1.86 m | Valentyna Liashenko | 17 Ocak 2015 | Demyanyuk Anıtı | Lviv, Ukrayna | [20] |
Sırıkla atlama | 3,10 m [21] | Diana Zolotukhina | 8 Şubat 2015 | Gürcistan Kış Şampiyonası | Tiflis, Gürcistan | [22] |
Uzun atlama | 6.21 m | Julia Dubina | 8 Şubat 2005 | Tahran, İran | ||
Üçlü atlama | 13,24 m [d] | Julia Dubina | 9 Şubat 2005 | Tahran, İran | ||
Gülle atma | 18,59 m | Mariam Kevkhishvili | 13 Mart 2010 | NCAA Division I Şampiyonası | Fayetteville, Amerika Birleşik Devletleri | [23] |
19.18 m # | Aleksandra Abashidze | 18 Şubat 1983 | Moskova, Sovyetler Birliği | |||
Pentatlon | ||||||
(60 m engelli), (Yüksek atlayış), (gülle atma), (uzun atlama), (800 m) | ||||||
3000 m yürüyüş | ||||||
4x400 m bayrak |
Notlar
Referanslar
- Genel
- Gürcü Açık Hava Kayıtları 15 Temmuz 2019 güncellendi
- Gürcü İç Mekan Kayıtları 16 Şubat 2019 güncellendi
- Özel
- ^ "Daviti Kharazishvili 2015 Berlin Maratonu Sonucu" (PDF). bmw-berlin-marathon.com. 27 Eylül 2015. Alındı 7 Kasım 2017.
- ^ "Daviti Kharazishvili 2015 Berlin Maratonu Sonucu" (PDF). bmw-berlin-marathon.com. 27 Eylül 2015. Alındı 7 Kasım 2017.
- ^ "Daviti Kharazishvili 2015 Berlin Maratonu Sonucu" (PDF). bmw-berlin-marathon.com. 27 Eylül 2015. Alındı 7 Kasım 2017.
- ^ Alfons Juck, Larry Eder (15 Haziran 2012). "Caleb Ndiku, Kenya Denemelerinde 3: 33.85 oynuyor". www.runblogrun.com. Alındı 19 Haziran 2012.
- ^ şüpheli ölçüm
- ^ "Boleslav Skhirtladze 30. Olimpiyat Lisansını Aldı". www.worldsport.ge. 31 Mayıs 2012. Alındı 2 Haziran 2012.
- ^ şüpheli
- ^ şüpheli
- ^ "Kazakistan Açık Kupası 2016 Sonuçları". tilastopaja.org. 24 Mayıs 2016. Alındı 28 Mayıs 2016.
- ^ "Buziak i Sudoł wygrywają w Zaniemyślu". PZLA. 20 Nisan 2013. Alındı 30 Mayıs 2014.
- ^ muhtemelen kısa parkur ve yokuş aşağı
- ^ "Avrupa Kupası İkinci Ligi, Grup B". european-athletics.org. Alındı 22 Eylül 2014.
- ^ şüpheli
- ^ "Maiko Gogoladze atlayış uzunluğu birinci sırada yer aldı". Gürcistan Atletizm Federasyonu. 2 Mayıs 2012. Alındı 18 Mayıs 2012.
- ^ şüpheli
- ^ "400 Metre Isıtma Sonuçları Sonuçları" (PDF). EAA. 2011-03-04. Alındı 2011-03-04.
- ^ "3000m Sonuçlar". atletizmsonuclari.com. 16 Şubat 2019. Alındı 23 Haziran 2020.
- ^ "Bakan Şampiyonası 2016 - Erkek Sonuçları" (PDF). balkan-athletics.eu. 27 Şubat 2016. Alındı 28 Mart 2017.
- ^ mutlak rekor olarak onaylanan açık alan işareti
- ^ "Lviv (Ukrayna), 17.1.2015 - Demyanyuk Anıtı-". www.trackinsun.blogspot.de. 18 Ocak 2015. Alındı 6 Şubat 2015.
- ^ açık alan işareti mutlak kayıt olarak belirlendi
- ^ "Gürcistan Kış Açıkları Sona Erdi". worldsport.ge. 8 Şubat 2015. Alındı 12 Şubat 2015.
- ^ "2010 NCAA Division I Şampiyonası Sonuçları Tamamladı" (PDF). www.fs.ncaa.org. 2010-03-12. Alındı 2010-12-14.
Dış bağlantılar
- GAF web sitesi (İngilizce)