2002 Kış Olimpiyatları'nda kısa pist sürat pateni - Kadınlar 500 metre - Short track speed skating at the 2002 Winter Olympics – Womens 500 metres - Wikipedia
Bayanlar 500 metre XIX Olimpik Kış Oyunlarında | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kısa parça piktogramı | |||||||||||||
Yer | Salt Lake Buz Merkezi | ||||||||||||
Tarih | 16 Şubat | ||||||||||||
Rakipler | 29 17 ulustan | ||||||||||||
Kazanma zamanı | 44.187 | ||||||||||||
Madalya kazananlar | |||||||||||||
| |||||||||||||
Kısa pist Sürat Pateni -de 2002 Kış Olimpiyatları | ||
---|---|---|
500 m | erkekler | KADIN |
1000 m | erkekler | KADIN |
1500 m | erkekler | KADIN |
3000 m bayrak | KADIN | |
5000 m bayrak | erkekler | |
bayanlar 500 metre içinde kısa pist Sürat Pateni -de 2002 Kış Olimpiyatları 16 Şubat'ta gerçekleşti Salt Lake Buz Merkezi.[1]
Kayıtlar
Bu yarışmadan önce mevcut dünya ve Olimpiyat rekorları şu şekildeydi:[2]
Dünya rekoru | Evgeniya Radanova (BUL) | 43.671 | Calgary, Kanada | 19 Ekim 2001 |
Olimpiyat rekoru | Isabelle Charest (YAPABİLMEK ) | 44.991 | Nagano, Japonya | 19 Şubat 1998 |
Bu yarışma sırasında aşağıdaki yeni Olimpiyat rekorları kırıldı.
Tarih | Yuvarlak | Takım | Zaman | VEYA | WR |
---|---|---|---|---|---|
16 Şubat | Grup 3 | Wang Chunlu (CHN ) | 44.723 | VEYA | |
16 Şubat | Yarı final 1 | Yang Yang (A) (CHN ) | 44.118 | VEYA |
Sonuçlar
Isıtır
İlk tur 16 Şubat'ta yapıldı. Sekiz elemeden sonra ilk iki sırada bitiren çeyrek finale yükseldi.[2]
- Grup 1
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Yang Yang (A) | Çin | 45.042 | Q |
2 | Marina Georgieva-Nikolova | Bulgaristan | 45.916 | Q |
3 | Katalin Kristo | Romanya | 46.956 |
- Grup 2
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Joo Min-jin | Güney Kore | 45.547 | Q |
2 | Yvonne Kunze | Almanya | 45.717 | Q |
3 | Cordia Tsoi | Hong Kong | 52.496 |
- Grup 3
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Wang Chunlu | Çin | 44.723 | Q VEYA |
2 | Isabelle Charest | Kanada | 44.964 | Q |
3 | Nataliya Dmitriyeva | Rusya | 46.574 | |
4 | Kateřina Novotná | Çek Cumhuriyeti | 47.122 |
- Grup 4
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Marta Capurso | İtalya | 46.313 | Q |
2 | Olga Danilov | İsrail | 46.422 | Q |
3 | Jo Williams | Büyük Britanya | 46.631 | |
4 | Marianna Nagy | Macaristan | 46.980 |
- Grup 5
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Alanna Kraus | Kanada | 45.101 | Q |
2 | Evgeniya Radanova | Bulgaristan | 45.195 | Q |
3 | Susanne Rudolph | Almanya | 45.288 |
- Grup 6
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Chikage Tanaka | Japonya | 45.193 | Q |
2 | Amy Peterson | Amerika Birleşik Devletleri | 45.448 | Q |
3 | Nina Yevteyeva | Rusya | 46.180 | |
4 | Szandra Lajtos | Macaristan | 48.488 |
- Grup 7
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Sarah Lindsay | Büyük Britanya | 45.461 | Q |
2 | Mara Zini | İtalya | 45.556 | Q |
3 | Yuliya Pavlovich-Yelsakova | Belarus | 47.273 | |
4 | Christy Ren | Hong Kong | 55.423 |
- Grup 8
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Choi Eun-kyung | Güney Kore | 45.395 | Q |
2 | Caroline Hallisey | Amerika Birleşik Devletleri | 45.535 | Q |
3 | Stéphanie Bouvier | Fransa | 45.723 | |
4 | Yuka Kamino | Japonya | 45.933 |
Çeyrek finaller
Dört çeyrek finalin her birinde ilk iki bitiren yarı finale yükseldi.[2] Kanada'nın Isabelle Charest Japonya'nınki ile yarı finale yükseldi Chikage Tanaka diskalifiye edildi.
- Çeyrek final 1
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Wang Chunlu | Çin | 44.739 | Q |
2 | Caroline Hallisey | Amerika Birleşik Devletleri | 44.826 | Q |
3 | Marta Capurso | İtalya | 45.137 | |
4 | Olga Danilov | İsrail | 46.695 |
- Çeyrek final 2
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Yang Yang (A) | Çin | 44.810 | Q |
2 | Joo Min-jin | Güney Kore | 44.992 | Q |
3 | Amy Peterson | Amerika Birleşik Devletleri | 46.120 | |
4 | Marina Georgieva-Nikolova | Bulgaristan | 46.422 |
- Çeyrek final 3
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Evgeniya Radanova | Bulgaristan | 44.780 | Q |
2 | Alanna Kraus | Kanada | 44.863 | Q |
3 | Sarah Lindsay | Büyük Britanya | 44.912 | |
4 | Yvonne Kunze | Almanya | 46.465 |
- Çeyrek final 4
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Choi Eun-kyung | Güney Kore | 44.846 | Q |
2 | Mara Zini | İtalya | 44.876 | Q |
3 | Isabelle Charest | Kanada | 45.011 | ADV |
– | Chikage Tanaka | Japonya | DSQ |
Yarı finaller
İki yarı finalin her birinde ilk iki bitiren A finaline hak kazanırken, üçüncü ve dördüncü sıradaki patenciler B Finaline yükseldi.[2] Birinci yarı finalde, Kanada'nın Isabelle Charest ve Caroline Hallisey Amerika Birleşik Devletleri, ikisinin de finale kaldığı anlamına geliyordu.
- Yarı final 1
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Yang Yang (A) | Çin | 44.118 | QA VEYA |
2 | Isabelle Charest | Kanada | 44.307 | QA |
2 | Caroline Hallisey | Amerika Birleşik Devletleri | 44.307 | QA |
4 | Mara Zini | İtalya | 44.531 | QB |
5 | Choi Eun-kyung | Güney Kore | 44.647 | QB |
- Yarı final 2
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
1 | Evgeniya Radanova | Bulgaristan | 44.686 | QA |
2 | Wang Chunlu | Çin | 44.734 | QA |
3 | Alanna Kraus | Kanada | 44.776 | QB |
4 | Joo Min-jin | Güney Kore | 68.184 | QB |
Finaller
Yarışmaya hak kazanan beş patenci Final A'da yarışırken, diğer dört kişi Final B'de 6.lık için yarıştı.[2]
- Final A
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
Yang Yang (A) | Çin | 44.187 | ||
Evgeniya Radanova | Bulgaristan | 44.252 | ||
Wang Chunlu | Çin | 44.272 | ||
4 | Isabelle Charest | Kanada | 44.662 | |
5 | Caroline Hallisey | Amerika Birleşik Devletleri | 44.679 |
- Final B
Sıra | Atlet | Ülke | Zaman | Notlar |
---|---|---|---|---|
6 | Alanna Kraus | Kanada | 44.930 | |
7 | Choi Eun-kyung | Güney Kore | 45.383 | |
8 | Mara Zini | İtalya | 45.494 | |
9 | Joo Min-jin | Güney Kore | 46.893 |
Referanslar
- ^ "2002 Salt Lake City Kış Oyunlarında Kısa Pist Sürat Pateni: Kadınlar 500 metre". Spor Referansı. Arşivlenen orijinal 17 Nisan 2020. Alındı 13 Kasım 2019.
- ^ a b c d e "Salt Lake City 2002 Resmi Raporu - Cilt 3" (PDF). Salt Lake Düzenleme Komitesi. LA84 Vakfı. 2002. Arşivlenen orijinal (PDF) 20 Şubat 2012.